Aktualności z lat 2019 - 2020
„Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza” - rewia na lodzie
Dziś uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Gdańska Oliwy, aby zobaczyć rewię na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna, która budowała napięcie.
SPARING UNIHOKEJA
W dniu dzisiejszym drużyna chłopców z rocznika 2007 i młodsi grała w unihokeja w Szkole Podstawowej nr 8. Była to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności technicznych, a przede wszystkim do zgrania się jako drużyna. Trening na dużej sali daje możliwość jeszcze lepszego przygotowania do rozgrywek międzyszkolnych, które już za 2 tygodnie. Zmagania chłopców, mimo że miały charakter czysto towarzyski i ćwiczeniowy, wywołały burzę sportowych emocji i kosztowały dużo wysiłku. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Skład drużyny: Olgierd Pepłowski, Dominik Erni, Marcjan Mrozewski, Pascal Verdelde, Maciej Wiechna, Paweł Bąk, Jonatan Jażdżewski, Michał Szyjut, Nikodem Piertrasik
,,Lęborskie Słoneczka” w Słupsku
5 października 2019 r. w SP 2 w Słupsku odbyło się XVIII Dyktando Kaszubskie. Czas między poszczególnymi etapami dyktanda wypełniały występy artystyczne. Nasz szkolny zespół taneczny ,,Lęborskie Słoneczka” miał zaszczyt zaprezentować się na scenie SP 2 w Słupsku z wiązanką tańców, zabaw i piosenek kaszubskich, w ramach XVIII Dyktanda Kaszubskiego, które odbyło się 5 października 2019r. Ponadto nasi tancerze mogli obejrzeć przedstawienie pt. ,,Tylko jeden dzień” w Teatrze Lalki ,,Tęcza” w Słupsku oraz skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Nowości w bibliotece :)
W bibliotece szkolnej jest taka tablica, na którą można wpisywać tytuły ulubionych książek, lub tych, które chciałoby się przeczytać. Marzenia trzeba spełniać, więc mamy dla was pierwszą porcję książek marzeń :-). Zakupy zostały zrobione za pieniądze, które uczniowie sami uzbierali, przynosząc makulaturę do szkoły.
Ciszaki się już cieszą, a wy ?
Warsztaty
W dniach 2-3 października 2019 r. odbyły się warsztaty dla uczniów klas VI - VIII na temat „Ryzykowne zachowania młodzieży”. Prowadzący zajęcia, p. Jacek Krysiak, uświadomił uczniom zagrożenia płynące z sięgania po używki i alkohol. Terapeuta zwrócił uwagę młodzieży na to, że wysoka świadomość szkodliwości narkotyków, dopalaczy itp. pozwala bardziej odpowiedzialnie podejmować decyzje, a fascynacja, chęć szpanu, przypodobania się kolegom nie są najlepszym sposobem na zdobycie uznania w grupie. Warsztaty były prowadzone metodą interaktywną i nastawione na uświadomienie uczniom zagrożeń wynikającym z ryzykownych zachowań. Uczestnicy warsztatów chętnie podejmowali dyskusję, byli zaangażowani w spotkanie. Warsztaty na ten temat zostały też przeprowadzone dla nauczycieli i rodziców. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas szkolenia będzie pomocna w pracy z dziećmi.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 5 B
W naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopaka - na wesoło i z przymrużeniem oka. Były życzenia, drobne upominki i lody dla wszystkich, a później dużo śmiechu, radości i pozytywnej energii. Chłopcy świetnie się bawili, starając się sprostać zadaniom, które dziewczyny wraz z wychowawczynią dla nich wymyśliły. I tak po dzisiejszym dniu wiemy, że na naszych chłopaków możemy liczyć w każdej sytuacji! Potrafią pomalować nam usta i paznokcie. Nie mają problemu z nawleczeniem nitki i przyszyciem guzika. W chwilach, gdy nam smutno zaśpiewają piosnkę i opowiedzą kawał. Potrafią obrać jabłko, a także z gracją i wdziękiem poruszać się w kozaczkach na obcasie. Ten dzień był wyjątkowy. Sto lat Chłopcy!!
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE PIERWSZEJ
30 września 2019 r., chłopcy z klasy pierwszej spędzili miło czas w towarzystwie swoich koleżanek, które przygotowały dla nich niespodzianki z okazji Dnia Chłopaka.
Szachy drużynowe kl. VII i VIII
30 września 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się turniej szachowy rozgrywany w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Prawo startu mieli uczennice i uczniowie z klas VII i VIII. Nasza reprezentacja w składzie Maria Baranowski, Jan Dombrowski, Oskar Kunkel i Filip Zieliński po zaciętej rywalizacji zajęła II miejsce zdobywając tytuł wicemistrza Lęborka. Swoją partię szachową wygrała Maria, a Janek wywalczył remis. Gratulujemy.
BIEGI PRZEŁAJOWE
BIEGI PRZEŁAJOWE W sobotę, 28 września, ruszyła 25 edycja lęborskich biegów przełajowych. W tym roku odbędą się jeszcze dwie imprezy - 19 października i 9 listopada. Do rywalizacji biegacze wrócą 28 marca 2020r., by zakończyć jubileuszową edycję 2 maja. Bardzo udany start w zawodach miał uczeń naszej szkoły - Dominik Erni. Zajął on III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy i trzymamy kciuki za następne starty.
BIEG CHARYTATYWNY
BIEG CHARYTATYWNY W piątek, 27 września, uczniowie, rodzice i nauczyciele SJSP wzięli udział w zawodach biegowych, rozgrywanych w 12 miastach Polski pod nazwą PKO Bieg Charytatywny. W Lęborku imprezę organizuje Stowarzyszenie KreativeSport. Zawody odbywają się w formie sztafet. Każda, licząca 5 osób, ma do pokonania jak najwięcej okrążeń stadionu (400 m) w ciągu 1 godziny. Okrążenia są liczone i przeliczane na złotówki. W tym roku pieniądze przeznaczone są na wsparcie edukacji dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Cel biegu jest bardzo szczytny, a więc motywacja to biegu ogromna i dlatego też nawet deszcz, który padał od początku zawodów do samego końca, nikomu nie przeszkadzał. W szlachetnej rywalizacji na starcie stanęło 25 sztafet, w tym aż 6 z SJSP. Byliśmy najliczniejszą grupą na stadionie! Wszyscy uczestnicy, a było ich 125, przez godzinę wybiegali 944 okrążenia! W kategorii młodzieżowej sztafeta SJSP nr 4 zajęła III miejsce. SKŁADY POSZCZEGÓLNYCH SZTAFET: sztafeta nr 5 SJSP Rodzice i Nauczyciele 1: Adam Hrycyk, Katarzyna Erni, Mariusz Cieszyński, Beata Kunkel, Przemysław Bąk sztafeta nr 6 SJSP Rodzice i Nauczyciele 2: Donald Robson, Dorota Richert, Arkadiusz Maszota, Marzena Wiloch, Ewa Mikłaszewicz sztafeta nr 7 SJSP Uczniowie 1: Julia Rutkiewicz, Adrianna Pakieła, Marcel Maszota, Michał Szyjut, Kaja Lidzbarska sztafeta nr 8 SJSP Uczniowie 2: Michalina Jażdżewska, Zuzanna Heyka, Martyna Szymańska, Dawid Jezierski, Paweł Bielka sztafeta nr 9 SJSP Uczniowie 3: Alan Miotk, Anna Erni, Paweł Kobeszko, Wiktoria Dobrzyńska, Bartosz Richert sztafeta nr 10 SJSP Uczniowie 4: Paweł Bąk, Marcjan Mrozewski, Victor Hrycyk, Nikola Michałowska, Dominik Erni Dodatkowo startowali jeszcze: Julia Pokojska, Jakub Cieszyński, Wincenty Mazurkiewicz i Krzysztof Mazurkiewicz Gratulacje dla wszystkich biegaczy! Dziękujemy naszym Uczniom i Rodzicom za udział w tym wydarzeniu sportowym. Wspaniale, że poprawiając swoją kondycję, można równocześnie zrobić coś dla innych. Więcej zdjęć można zobaczyć: Filmik z biegu:
Zajęcia kulinarne ,,Owocowe jeżyki”
W ubiegłym tygodniu pierwszoklasiści mieli okazję samodzielnie przygotować smakowite danie z owoców. Dzieci wykonały ,,owocowe jeżyki” na jabłkach. Trzeba przyznać, że uczniowie pierwszej klasy poradzili sobie z tym kulinarnym zadaniem bardzo dobrze. A efekty ich pracy były naprawdę smakowite …
Zawody szachowe
25 września 2019 r. w Społecznej Językowej Szkole Podstawowej odbył się turniej szachowy rozgrywany w ramach Igrzysk Dzieci. Prawo startu mieli uczennice i uczniowie urodzeni w roku 2007 i młodsi. Nasza reprezentacja w składzie Liwia Wierzbicka, Aleksander Ramczyk, Jan Raczkowski i Kacper Szczęśniak po zaciętej rywalizacji zajęła II miejsce zdobywając tytuł wicemistrza Lęborka. Gratulujemy!!!
KLASY I – III W MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH
24 września 2019 r. dzieci z klas I – III odwiedziły Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, aby zapoznać się z życiem Słowińców na przełomie XIX i XX wieku. Dzieci zwiedziły skansen, a następnie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, z podziałem na grupy tematyczne: kl.I - "Ziarno, mąka, chleb. Jak dawniej chleb pieczono?"; kl.II - "Wokół kuchennego pieca. Co jedli Słowińcy?" ; kl.III - "Dom, zagroda, wieś. Jak powstały domy w kratę?". Wycieczkę zakończyła degustacja przygotowanych potraw (chleba pieczonego w piecu chlebowym, własnoręcznie ubitego masła, zupy ziemniaczanej oraz tzw.wafli). Całość była bardzo udaną formą realizacji zaplanowanych zagadnień kaszubskich.