Aktualności z lat 2018 - 2019

2805, 2019
PÓŁNOCKA W SZKOLE KLASY IV B
PÓŁNOCKA W SZKOLE KLASY IV B

Ostatni piątek (24 maja) był dla uczniów klasy IV b wyjątkowy, bo do szkoły przyszli dwa razy - rano i wieczorem. Jednak za drugim razem nie trzeba było zabierać książek i zeszytów, a jedynie dobry humor oraz ulubioną grę planszową lub karcianą. Tego wieczoru nikt się nie nudził! Było mnóstwo atrakcji. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania sto lat Zosi, która właśnie kończyła 10 lat i zjedzenia urodzinowego tortu. Następnie uczniowie bawili się w szkolne podchody, a później odciskali swoje dłonie, tworząc niepowtarzalną pracę plastyczną. Był też czas na gry planszowe i karciane. Żeby mieć energię na resztę wieczoru zjedliśmy pizzę. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na gry i zabawy na sali gimnastycznej. Były opowieści ruchowe, zabawa w baba jagę, ciuciubabka w zupełnych ciemnościach oraz zbijak.

Wspólnie spędzony piątkowy wieczór zaliczamy do bardzo udanych, gdyż dzięki temu spotkaniu bardziej zbliżyliśmy się do siebie i polubiliśmy się jeszcze mocniej.

 

2805, 2019
Klasy pierwsze i drugie w Drzewinie
Klasy pierwsze i drugie w Drzewinie

24 maja uczniowie klas pierwszych i drugich wybrali się na wycieczkę do Drzewiny. Na miejscu czekała na nich wykwalifikowana kadra BTA KOMPAS. Dzieci uczestniczyły w programie integracyjnym „Integracja na wesoło”.

Na sam początek uczniowie oswoili się z terenem i poznali plan wspólnego pobytu. Zostały rozdane odpowiednie atrybuty i przydzielono role w grupach. Utworzono nazwy i drużyny, które wspólnie pracowały na sukces. Dzieci poznały się wzajemnie z zupełnie innej strony niż w szkolnych ławkach.

Wszystkie zadania były bardzo ciekawe i wymagały od dzieci zwinności oraz umiejętności współpracy w grupie: Pięciobój fikuśny, Team Building klasyczny, Kula sferyczna, Capture the Flag. Dzieci aktywnie spędziły czas, po czym wspólnie przy ognisku piekły kiełbaski. Cały dzień spędzony na świeżym powietrzu, przy fantastycznej pogodzie, upłynął w miłej atmosferze.

2205, 2019
II Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Awangarda w Sierakowicach
II Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Awangarda w Sierakowicach

Duet Julia Fietkiewicz i Julia Preczewska po raz pierwszy stanął do tanecznej rywalizacji podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Awangarda w Sierakowicach. Dwie choreografie spodobały się jurorom i po silnej konkurencji Julia&Julia odebrały medale i dyplomy za III miejsce w kategorii duety jazz dance oraz za III miejsce w kategorii duety inne formy tańca. Gratulujemy tanecznych sukcesów i życzymy udanych starów na kolejnych ogólnopolskich festiwalach!

 

Z tanecznym pozdrowieniem

Teresa Szczepańska

 

2105, 2019
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne
W ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne dwóch ósmoklasistów miało okazję sprawdzić się w roli nauczyciela. W celu efektywnego komunikowania się i nawiązywania pozytywnych relacji chłopcy dwukrotnie przeprowadzili zajęcia w klasie II A. Przygotowali gry i zabawy dydaktyczne, których zadaniem jest rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownika i skuteczne współdziałanie w grupie. Wykazali się dużą pomysłowością w wyznaczaniu drugoklasistom różnych poziomów trudności, zwracając uwagę na ich możliwości i predyspozycje. Tego typu zajęcia były wspaniałą lekcją zarówno dla drugoklasistów, jak i ósmoklasistów.
2105, 2019
KASZUBI NA KURPIACH, wymiana regionalna - dzień I
KASZUBI NA KURPIACH, wymiana regionalna - dzień I

W dniach 16-17 maja 2019 r. nasz szkolny zespół taneczny ,,Lãbòrsczé Słunuszka” wybrał się do Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle na Kurpiach. Celem rewizyty była wymiana doświadczeń w zakresie przybliżania bogactwa i różnorodności kulturowej (języka, zwyczajów, tradycji ,rzemiosła i folkloru) regionu Kurpiów i Kaszub. W programie dwudniowej wymiany znalazło się m.in.: zwiedzanie Kadzidła, wizyta z Urzędzie Gminy, spotkanie z wójtem Kadzidła, zwiedzanie Zagrody Kurpiowskiej, zwiedzanie szkoły, wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej, kaszubsko – kurpiowskie warsztaty taneczne z udziałem regionalnego zespołu ,,Mała Kurpianka”, występ naszego zespołu w Zespole Placówek Oświatowych dla klas I-III, zajęcia otwarte z dialektu kurpiowskiego, występ w Centrum Kultury Kurpiowskiej dla uczniów klas starszych, warsztaty rękodzieła prowadzone przez twórczynie ludowe (wycinanka kurpiowska i kwiaty z bibuły) malarstwa na szkle oraz spotkanie z przedszkolakami. Nasi uczniowie wzorowo zaprezentowali region kaszubski w śpiewie i tańcu. Współpraca międzyszkolna w formie wymiany regionalnej okazała się być bardzo atrakcyjna dla uczniów naszej i kadzidlańskiej szkoły. Mamy nadzieję, że zaowocuje ona spotkaniem z naszymi przyjaciółmi z Kurpiów w następnym roku.

 

2005, 2019
WARSZTATY GARNCARSKIE KLAS II
WARSZTATY GARNCARSKIE KLAS II
13 maja 2019 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez p. Pawła Selę z Gowidlina. Zajęcia, realizowane w ramach języka kaszubskiego, były podsumowaniem tematu ,,Ginące rzemiosła na Kaszubach”. Dzieci poradziły sobie doskonale z wykonaniem własnego dzbanka czy miseczki z gliny. Zajęcia praktyczne dostarczyły uczniom wiele satysfakcji.
2005, 2019
Wycieczka kaszubska do Wejherowa
Wycieczka kaszubska do Wejherowa

15 maja 2019 r. klasy drugie wybrały się na wycieczkę kaszubską do Wejherowa, aby poznać zasoby Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko –Pomorskiej. Dzieci, pod kierunkiem przewodnika, zwiedziły muzeum. Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych ,,Linoryt”, dzięki którym miały okazję zapoznać się z jedną z technik graficznych. Uczniowie poznali również ludowe instrumenty muzyczne biorąc udział w warsztatach muzycznych ,,Gramy i śpiewamy”. Wykorzystując dobrą pogodę spędziliśmy miło i wesoło czas na swobodne zabawy ruchowe na placu zabaw.

1505, 2019
Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”
Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”
10 grudnia 2018 r. został ogłoszony ogólnopolski konkurs plastyczno – historyczny dotyczący dziejów naszej ojczyzny. Od połowy grudnia do końca marca uczennica klasy VB – Amelia Konopacka pracowała nad ilustracjami do komiksu pod tytułem „ GLORIA VICTIS” (chwała zwyciężonym), a dotyczył on epizodu z powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. 10 maja 2019 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała równorzędne tytuły laureatów w każdej z  trzech grup wiekowych. Na konkurs wpłynęło ogółem prawie 400 prac w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat . Były one oceniane przez komisję w następującym składzie: Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów) Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski) Członek komisji: Nikodem Cabała  (scenarzysta i współautor komiksów) Członek komisji: Anna Klimowicz (filozof, Biuro Edukacji Narodowej IPN) Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN) Członek komisji: dr Dariusz Gałaszewski (historyk, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie)                                                                                                                                                                                      Miło poinformować, że wśród laureatów tego konkursu znalazła  się Amelia.  GRATULUJEMY!!!   Uroczyste rozdanie nagród – 31 maja 2019 r. w CE IPN „Przystanek Historia” w Warszawie. A oto kilka kart z komiksu Amelii – „Gloria Victis”:  
1505, 2019
II PUCHAR BYDGOSZCZY w strzelectwie sportowym.
II PUCHAR BYDGOSZCZY w strzelectwie sportowym.
Ponad 100 młodzików i juniorów młodszych rywalizowało w II Pucharze Bydgoszczy. W zawodach tych wystartowała uczennica naszej szkoły Marysia Baranowski. Zawodniczka Klubu strzeleckiego LOK Lider-Amicus wygrała trzy konkurencje indywidualnie a w parze z kolegą klubowym Pawłem Tokarzem zajęła 3 miejsce. Oto wyniki Marysi Baranowski: Karabin sportowy 3x20 młodziczek (strzelanie z trzech postaw) I miejsce Maria Baranowski – Lider-Amicus Lębork - 404,2 pkt II miejsce Magdalena Steltmann – Zawisza Bydgoszcz - 546 pkt III miejsce Aleksandra Piotrowska – Kaliber Białystok - 537 pkt Karabin pneumatyczny młodziczek I miejsce Maria Baranowski – Lider-Amicus Lębork - 401,2 pkt II miejsce Aleksandra Piotrowska – Kaliber Białystok - 395,4 pkt III miejsce Karolina Gogol – Kaliber Białystok – 394,7 pkt Karabin sportowy 40 strzałów młodziczek I miejsce Maria Baranowski – Lider-Amicus Lębork - 404,2 pkt II miejsce Paulina Szymańska – Zawisza Bydgoszcz - 395,7 pkt III miejsce Magdalena Bochat – Zawisza Bydgoszcz - 394,0 pkt   Karabin pneumatyczny MIX I miejsce Amelia Mażul i Maciej Ogórek – Śląsk Wrocław II miejsce Julia Mikołowska i Kajetan Krzyśka – Zawisza Bydgoszcz III miejsce Maria Baranowski i Paweł Tokarz – Lider-Amicus Lębork
Nagrodę specjalną, im. Patrycji Makowskiej, dla najlepszego młodzika w konkurencjach karabinowych otrzymała Maria Baranowski – KS LOK Lider-Amicus Lębork.   Cztery złote, srebrny i dwa brązowe medale to dorobek czwórki zawodników KS LOK Lider-Amicus Lębork podczas II Pucharu Bydgoszczy. Oczywiście jestem bardzo zadowolony z osiągnięć moich zawodników. Trzy zwycięstwa Marysi Baranowski i medale Pawła i Kuby pozwalają z optymizmem patrzeć w następne lata lęborskiego strzelectwa. Start w Bydgoszczy był ostatnim sprawdzianem juniorów młodszych przed eliminacjami do finału Ogólnopolskiej Olimpiady młodzieży. Pierwsza eliminacja odbędzie się za tydzień w Zielonej Górze a następna w czerwcu we Wrocławiu. Finał OOM odbędzie się w drugiej połowie lipca w Zielonej Górze.  
1405, 2019
BIEGI PRZEŁAJOWE
BIEGI PRZEŁAJOWE

Dnia 4 maja 2019 r. przy Stadionie Miejskim w Lęborku odbył się Bieg o Puchar Konstytucji 3 Maja. Wzięło w nim udział 140 uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Bieg zaliczany był do ostatniej rundy XXIV Indywidualnych Biegów Przełajowych o Puchar Grand Prix Lęborka.

Hanna Dramczyk piąty raz z rzędu wygrała bieg w swojej kategorii wiekowej, odnosząc tym samym niekwestionowane zwycięstwo w całym cyklu biegów.

Jonatan Jażdżewski zajął III miejsce w biegu i tym samym zapewnił sobie III miejsce w końcowej klasyfikacji.

Podsumowanie Grand Prix 22 maja 2019 r. o godz. 14 w Sali Rajców miejskiego ratusza przy ul. Armii Krajowej 14.

Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych sukcesów sportowych!

1405, 2019
WYRÓŻNIENIE W 48. POWIATOWYM KONKURSIE ,,RODNÔ MÒWA”
WYRÓŻNIENIE W 48. POWIATOWYM KONKURSIE ,,RODNÔ MÒWA”

9 maja 2019 r., uczennica klasy trzeciej - Jagoda Dorywalska – wspaniale reprezentowała miasto Lębork w powiatowym etapie 48. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”. Z satysfakcją informujemy, że zdobyła ona wyróżnienie. Gratulacje!

1405, 2019
WYRÓŻNIENIE W VII POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
WYRÓŻNIENIE W VII POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
W kwietniu 2019 r. w Lęborskim Centrum Kultury odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Wiosenny Powiew Poezji”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy trzeciej: Olgierd Pepłowski, Jagoda Dorywalska i Alexander Ramczyk. Wszyscy recytatorzy godnie reprezentowali naszą szkołę. Z satysfakcją informujemy, że Olgierd Pepłowski zdobył wyróżnienie w tymże konkursie. Gratulujemy!
1405, 2019
KURPIE NA KASZUBACH , czyli wymiana regionalna
KURPIE NA KASZUBACH , czyli wymiana regionalna
W dniach 9-10 maja 2019 r. nasza szkoła gościła grupę uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle na Kurpiach, wchodzącą w skład zespołu tanecznego ,,Mała Kurpianka”. Kierownikiem zespołu jest p. Halina Cichoń, prowadząca w swojej placówce zajęcia z dialektu kurpiowskiego. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie przybliżania bogactwa i różnorodności kulturowej (języka, zwyczajów, tradycji ,rzemiosła i folkloru) dwóch regionów: Kaszub i Kurpiów. Do wymiany regionalnej skutecznie przyczyniła się p. Regina Szczupaczyńska, zajmujaca się promocją Kaszub w naszym mieście. Koordynatorem wymiany z ramienia szkoły była p. Bożena Siuta, nauczyciel języka kaszubskiego oraz kierownik artystyczny szkolnego zespołu tanecznego ,,Lãbòrsczé Słunuszka”. W programie dwudniowej wymiany znalazło się m.in. :zwiedzanie Lęborka, wizyta z Urzędzie Miejskim, lekcja muzealna w Muzeum Miejskim, zwiedzanie szkoły, kaszubsko – kurpiowskie warsztaty taneczne z gościnnym udziałem regionalnego zespołu ,,Frantówka”, zajęcia otwarte z języka kaszubskiego, warsztaty malarstwa na szkle oraz występy zespołów tanecznych. Trzeba przyznać, że podjęta przez szkoły współpraca w formie wymiany doświadczeń w zakresie poznawania regionów była strzałem w tzw.,,dziesiątkę”! A już niebawem, 16-17 maja 2019 r,. Kaszubi , czyli zespół, „Lęborskie Słoneczka” jedzie do Kadzidła na Kurpie z rewizytą.

Zapraszamy na galerię z pierwszego dnia.

1005, 2019
Zajęcia komputerowe w klasie trzeciej
Zajęcia komputerowe w klasie trzeciej
Na ostatnich zajęciach komputerowych, uczniowie klasy trzeciej, uczyli się jak bezpiecznie korzystać z przeglądarki stron WWW. Wyszukiwali mnóstwo przeróżnych informacji w Internecie. Tak też poznali ciekawe strony, na które warto zaglądać. Trzecioklasiści dotarli do strony internetowej swojej szkoły. Sprawdzając co jest tam zamieszczone, odkryli galerię z ubiegłych lat. Przywołało to u nich ciekawe wspomnienia dotyczące początku swojej edukacji w szkole. Przeglądali zdjęcia i przypominali sobie niezwykłe zdarzenia z pierwszej i drugiej klasy. Podczas tych zajęć uśmiech na twarzach dzieci gościł wiele razy, a dobry humor ich nie opuszczał...