Aktualności z lat 2013 - 2014
HALLOWEEN
Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia „All Hallows’ Eve”. Zwyczaj ten, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów. Celtowie wierzyli, że tego dnia duchy zmarłych nawiedzają ziemię. Do dnia dzisiejszego dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc „trick or treat”. Dzisiaj w szkole odbył się Konkurs Halloween na najzabawniejsze przebranie. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością i pomysłowością. Wszystkie przebrania były piękne i dlatego jury konkursu miało nie lada problem z wytypowaniem zwycięzców. Wyniki prezentują się następująco: I miejsce – Iga Dramczyk (kl.III) II miejsce – Cezary Cużytek (kl.III) III miejsce – Maksymilian Rydzewski (kl.Ia)
„SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ…”
Dzień Wszystkich Świętych to chrześcijańska uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły odwiedzili lęborskie cmentarze oraz zapalili „płomyk nadziei” na wielu grobach. Ponadto uczniowie klasy IV przygotowali wyjątkową prezentację, która była odpowiednim momentem na refleksję nad własnym życiem, jak i dobrą okazją do wspomnień.
CIASTECZKA FRANCUSKIE Z "CYNAMONOWYM POSMAKIEM"
24 października 2013r. uczniowie klasy Ib podczas zajęć kulinarnych przygotowali ciasteczka francuskie z jabłkami i cynamonem. Wspólne przygotowania przyniosły dzieciom wiele radości, no i wyśmienite wypieki, a zapach jabłek i cynamonu unosił się długo po całej szkole.
KONKURS „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
24.10.2013r. uczniowie klas III i IV brali udział w konkursie na Mistrza Pięknego Czytania. Uczestnicy czytali losowo wybrane teksty zarówno przed komisją, jak i przed publicznością. Jury oceniało poprawność czytania, intonację, tempo, zrozumienie oraz ogólne wrażenie po przeczytanym fragmencie tekstu. Wyniki konkursu prezentują się następująco: I miejsce – Jerzy Szyjut (kl.IV) II miejsce – Sebastian Kreft (kl.IV) oraz Beniamin Marcisz (kl.III) III miejsce – Amelia Gołębiowska (kl.IV) oraz Mikołaj Morawiak (kl.III) Wyróżnienie otrzymał Zachariasz Jażdżewski (kl.IV). Konkurs cieszył się ogromną popularnością i wyłonił wiele młodych talentów.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
LEKCJA BIBLIOTECZKA – ŚWIAT WIERSZY JULIANA TUWIMA
24.10.2013r. uczniowie klasy IIb odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Lęborku. Dzieci miały okazję poznać twórczość i największe wiersze Juliana Tuwima. Wielką atrakcją była możliwość zapoznania się ze zbiorami książkowymi w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
"WITAMINKI" W KLASIE Ib
Uczniowie klasy Ib w środę 16.10.2013r. mieli okazję skosztować własnoręcznie wykonanej sałatki owocowej. Trzeba przyznać, że pierwszaki znakomicie poradziły sobie z krojeniem owoców. Wspólne przygotowanie i spożywanie zdrowej i smacznej sałatki owocowej było doskonałą okazją do integracji klasy i do utrwalenia zasad zdrowego żywienia.
POZNAJEMY OSOBLIWOŚCI LĘBORKA
W dniu 16.10.2013r. czwartoklasiści wybrali się na krótki spacer po Lęborku, aby wybrać obiekt, który jest osobliwością miasta. Uczniowie zdecydowali, że jest to baszta bluszczowa. Dzieci miały okazję wykonać szkic tego zabytkowego miejsca. Taka forma zajęć bardzo spodobała się uczniom.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
W piątek 18 października 2013r. uczniowie mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody. Tego dnia do naszej szkoły „przywędrowały” zadziwiające zwierzęta. Uczniowie poznali piękny i fascynujący świat zwierząt egzotycznych. Dzieci miały okazję zobaczyć najróżniejsze gatunki gadów (kameleon, gekon, agama), owadów (modliszki, patyczaki, karaczany, chrząszcze) oraz pajęczaków. Niektóre zwierzątka można było dotknąć a nawet wziąć na ręce.
ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA NIKODEMA
W roku szkolnym 2012/2013 pedagog szkolny - p. Aneta Cichowlas - zainicjowała zbiórkę nakrętek plastikowych na rzecz Nikodema Feliszkowskiego. Nikodem cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną - mukowiscydozę. Pieniądze uzyskane ze zbiórki nakrętek zostaną przeznaczone na bardzo drogie leczenie i rehabilitację. Tak naprawdę największymi bohaterami tej akcji są uczniowie naszej szkoły, którzy przez cały czas przynoszą ogromne ilości nakrętek. Za wszystkie zebrane nakrętki serdecznie dziękujemy.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. Przepiękną laurką przygotowaną na tę okoliczność był niewątpliwie występ uczniów klasy czwartej. Poprzez słowo i śpiew uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i szacunek wszystkim nauczycielom. Z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ najlepsze życzenia i słowa podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły za wszystko, co czynią na rzecz dzieci, za przekazywanie wzorców i dobrych przykładów, za wspólne rozwiązywanie małych i dużych problemów.
„IDĄ PIERWSZAKI, DAWNE MALUCHY, JEDEN W DRUGIEGO TO SAME ZUCHY”– PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
W Dniu Święta Szkoły, najmłodsi uczniowie zgromadzili wokół siebie swoich najbliższych, kolegów z klas II-IV, nauczycieli oraz pracowników administracji szkoły, by zaprezentować im swoje umiejętności aktorsko – wokalne oraz złożyć uroczystą przysięgę. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów, wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób. Gości powitał nasz kaszubski zespół taneczny "Lãbòrsczé Słunuszka". Starsze klasy przygotowały dla naszych pierwszaków kilka dobrych, szkolnych rad oraz obdarowały ich upominkami. Dzieci ubrane w stroje galowe zaprezentowały przed zebraną publicznością część artystyczną oraz zdawały „egzamin wstępny”. Przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystym ślubowaniu zostali pasowani przez panią dyrektor dużym ołówkiem. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom. Po ceremonii nasi bohaterowie wraz z rodzinami i wychowawcami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
W POSZUKIWANIU UROKÓW JESIENI
Uczniowie klas drugich wybrali się na krótką wycieczkę do Parku im. Bolesława Chrobrego. Pogoda dopisywała i wszyscy w radosnych nastrojach szukali skarbów jesieni. Dzieci zbierały kolorowe liście, szyszki, kasztany i żołędzie, których nie poskąpiła nam w tym roku jesień. Uczniowie uczęszczający na kółko fotograficzne mieli okazję popisać się swoim talentem i sfotografować zmiany zachodzące w przyrodzie.
JESIEŃ MIENI SIĘ BARWAMI...
"Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!" Marek Głogowski „Pora wesoła”
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!" Marek Głogowski „Pora wesoła”
WIZYTA W OŚRODKU ZDROWIA
26 września 2013r. klasa IIa odwiedziła Ośrodek Zdrowia w Nowej Wsi Lęborksiej. Uczniowie zapoznali się z pracą lekarzy i pielęgniarek. Każdy mógł zobaczyć jak przeprowadza się EKG, okresowe badanie niemowlęcia oraz jak mierzy się poziom cukru we krwi. Pielęgniarka zmierzyła dzieciom ciśnienie krwi, każdego zważyła i zmierzyła. Klasa odwiedziła także aptekę i zapoznała się z zakresem pracy farmaceutów.
WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH
2 października 2013 r. uczniowie klasy Ia i Ib wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Nadleśnictwa Drętowo. Na wstępie uczestniczyli w ścieżce dydaktycznej ,,Jestem przyjacielem przyrody". Pod czujnym okiem leśnika dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta leśne, poznały warstwy lasu i dowiedziały się, jak należy się zachowywać w lesie. Dzieci zebrały wiele ,,skarbów jesieni", które trafiły do kącika przyrodniczego. Atrakcją wyjazdu było też ognisko z kiełbaskami i możliwość swobodnych zabaw na świeżym powietrzu.
WYCIECZKA DO ZAMKU KRZYŻACKIEGO W GNIEWIE
27 września 2013r. uczniowie klasy III i IV wybrali się na wycieczkę do Gniewu. Podczas pobytu uczniowie poznali m.in. średniowieczne machiny tortur. Uczestniczyli w warsztatach rzemiosł dawnych (bicie monet, łucznictwo, drukarstwo). Wzięli udział w żywej lekcji historii, dzięki której mogli „przenieść się" do czasów największych zwycięstw polskiego oręża. Odbył się także Pokaz Husarii i tym samym dzieci zapoznały się ze strojem husarza oraz dowiedziały się, jakie znaczenie miały wojska husarskie w historii Polski. Obejrzeli również widowisko multimedialne „Wakacje z duchami".