Język kaszubski

Język kaszubski spełnia na Kaszubach nie tylko rolę kulturową, lecz także komunikacyjną. Po 1990 roku zaczęto wprowadzać nauczanie języka kaszubskiego do szkół jako przedmiotu dodatkowego – nieobowiązkowego. W naszej szkole lekcje języka kaszubskiego realizowane są od roku szkolnego 2010/2011. Dzieci poznają całe bogactwo regionu kaszubskiego: jego historię, przyrodę, tradycje i kulturę. Lekcje z języka kaszubskiego prowadzi pani Bożena Siuta. Zajęcia odbywają się w formie tradycyjnej, jak i w formie wycieczek, wyjść i warsztatów (lepienie z gliny, malarstwo na szkle, haft kaszubski, instrumenty ludowe). Odbywają się także spotkania z twórcami ludowymi i lokalnymi zespołami regionalnymi. W ramach zajęć dzieci zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie rękodzieła artystycznego, poznają tajniki regionalnej kuchni kaszubskiej.  

Zajęcia stanowią dużą atrakcję dla dzieci, gdyż odbywają się w starannie wystylizowanej sali ,,kaszubskiej”. Znajduje się w niej kącik z naczyniami bogato zdobionymi haftem kaszubskim. Jest tam ekspozycja serwetek kaszubskich wyszywanych przez uczniów i kolekcja obrazów na szkle autorstwa trzecio-i czwartoklasistów. Są też rzeźby ludowe, wyroby z gliny, stroje ludowe i pamiątki z miejsc, do których odbyły się wycieczki. Często są tu prezentowane prace plastyczne uczniów wykonane w oparciu o zdobytą wiedzę na temat Kaszub (ilustrujące baśnie i legendy regionu, elementy kultury kaszubskiej, elementy krajobrazu). Uczniowie aktywnie uczestniczą w kolejnych edycjach Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa” zdobywając liczne nagrody. W naszej szkole corocznie organizowany jest Powiatowy Konkurs Plastyczny mający na celu przedstawienie piękna i różnorodności krajobrazowej Kaszub.

Co roku prezentujemy jasełka kaszubskie podczas Miejskiego Przeglądu Jasełek w Sanktuarium św. Jakuba.                                                                          
Chlubą szkoły jest, istniejący od 2011 roku, zespół taneczny ,,Lãbòrsczé Słunuszka” występujący na szkolnych i lokalnych imprezach kulturalnych. Największym sukcesem zespołu jest dwukrotne zajęcie II miejsca na Regionalnym Przeglądzie Szkolnych i Młodzieżowych Zespołów Regionalnych ,,Burczybas” w Wierzchucinie. Opiekunami zespołu są: p. Bożena Siuta (kierownik artystyczny) i p. Marta Szczupaczyńska (instruktor tańca). Zespół współpracuje ze znanym choreografem – p. Markiem Czarnowskim.    

Do tej pory zwiedziliśmy wiele kaszubskich miejscowości, poznając ich historię i osobliwości. Są to m.in.: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Muzeum Zachodnio - Pomorskie w Bytowie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, Kamienne Kręgi w Węsiorach, Golubieński Ogród Botaniczny, Drzewina – Przystanek św.Mikołaja i Przystanek Wielkanocny, Strusia Farma w Kniewie, Słowiński Park Narodowy w Łebie.

Realizując zagadnienia z języka kaszubskiego systematycznie współpracujemy z Muzeum Miejskim w Lęborku, z Miejską Biblioteką Pedagogiczną i ze Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim w Lęborku.             

Język kaszubski grafika
Język kaszubski grafika
Język kaszubski grafika
Język kaszubski grafika